PODIJELI

U srijedu, 7. studenog, u Hrvatskoj započinje cijepljenje protiv gripe. najavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Za ovu sezonu najavljeno je 320.000 doza trovalentnog cjepiva.

Ovosezonsko cjepivo, koje je osigurano za cijepljenje rizičnih skupina, u skladu je s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i EU-a, te sadrži dva podtipa virusa gripe A (H1N1 i H3N2) i jedan tip virusa gripe B. Količina cjepiva procijenjena je na temelju odaziva na cijepljenje u prethodnoj sezoni.

Budući da je cijepljenje najbolji način za prevenciju gripe, preporučuje se osobama iznad 65 godina, kroničnim bolesnicima, uključujući i djecu, osobama u kontaktu s kroničnim bolesnicima, zdravstvenim djelatnicima i trudnicama.

Građani se, kao i ranijih godina, mogu cijepiti kod izabranog liječnika i u pripadajućem zavodu za javno zdravstvo.

Tijekom prošle sezone gripe prijavljeno je 64.318 slučajeva i 30 smrtnih ishoda gripe zbog komplikacija.

Voditelj Nacionalnog centra za influencu Vladimir Draženović kaže kako je prošla godina bila rekordna po prijavama smrtnih slučajeva uzrokovanih gripom, kao i po interesu za cijepljenje. Lani je tako utrošeno 99 posto od 295.000 doza cjepiva, zbog čega ga je za ovu sezonu nabavljeno 10 posto više.

Simptomi gripe su glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima te kašalj uz izrazito visoku temperaturu (39 do 40 C). Bolest obično nastupa naglo. Kašalj često može biti težak i dugotrajan, dok se drugi simptomi obično povlače kroz 2 do 7 dana. Moguć je razvoj komplikacija, osobito u starijih osoba i kroničnih bolesnika).

Djelotvornost cjepiva protiv gripe je različita od sezone do sezone, a ovisi o tome u kojoj mjeri se cirkulirajući sojevi virusa poklapaju s cijepnim sojevima, o dobi i zdravstvenom stanju cijepljene osobe i o tome je li osoba cijepljena prethodnih godina.

U sezonama kada se sojevi dobro podudaraju, djelotvornost cjepiva se kod zdravih odraslih kreće oko 70 posto, a kod starijih osoba i osoba s kroničnim bolestima djelotvornost je u pravilu niža. U nekim sezonama može biti i vrlo niska, između 20 i 30 posto posto.

Međutim, kod osoba kojima je gripa ozbiljna prijetnja zdravlju čak je i smanjenje rizika cijepljenjem za 20 posto bolje nego ostaviti te osobe nezaštićene, ističu stručnjaci.

Najčešće nuspojave cijepljenja su blage i spontano prolaze u roku dan-dva, a to su oteklina i crvenilo na mjestu primjene cjepiva, povišena tjelesna temperatura, bolovi u mišićima i glavobolja.

PODIJELI